należy być otwartym na każde rozwiązanie

Prezydent naszego miasta na antenie Radia Wrocław był pytany o wracający co kilka lat pomysł budowy metra w stolicy Dolnego Śląska. – Należy być otwartym na każde rozwiązanie i każde brać pod uwagę, choć są to oczywiście rozwiązania idące w miliardy złotych. Ale trzeba mieć głowę otwartą, kiedy myśli się o mieście – mówił Jacek Sutryk.

O pomyśle budowy metra we Wrocławiu mówi się od wielu lat. Na początku drugiej dekady XXI wieku miejscy planiści zaprezentowali trzy wstępne koncepcje poprowadzenia nitek podziemnej kolei w stolicy Dolnego Śląska. Centralna stacja mieściłaby się w rejonie Przejścia Świdnickiego, skąd kolej kursowałaby do stacji: Stadion Miejski, Marino, Sołtysowice, Stadion Olimpijski, Akademia Medyczna, Krzyki (w rejonie Oporowa), a w dalszej przyszłości również na lotnisko i Stabłowice. Na 36-kilometrowej trasie zaplanowano 34 przystanki.

Temat wrócił w 2015 roku, gdy dyskusję o budowie metra ponownie rozpoczął ówczesny prezydent Wrocławia.

Zgodnie z informacjami płynącymi z Ministerstwa Infrastruktury, pierwsza nitka metra w drugim polskim mieście po Warszawie, ma powstać do 2025 roku. Niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć starania o to, by ta pierwsza linia powstała właśnie we Wrocławiu – mówił Rafał Dutkiewicz.

Pomysł zdecydowanie krytykowali miejscy aktywiści, którzy tłumaczyli, że metro to zbyt droga jak na możliwości finansowe Wrocławia inwestycja. Również sami wrocławianie, w zorganizowanym we wrześniu 2015 roku referendum lokalnym, opowiedzieli się przeciw tej inwestycji. Na pytanie “czy jesteś za tym, aby w przyszłości we Wrocławiu powstało metro?”, 53,3% głosujących odpowiedziało “nie”.

Proponowany rozkład przystanków metra we Wrocławiu (koncepcja z 2013 r.) fot. UM Wrocławia

Jacek Sutryk: należy być otwartym na każde rozwiązanie

Teraz o to, czy Wrocław rozważa jeszcze realizację tego projektu, został zapytany obecny prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który w piątek rano był gościem Rozmowy Dnia na antenie Radia Wrocław.

Wracam czasami do tej myśli. Uważam, że nie należy w życiu zamykać się na żadne rozwiązanie – mówił prezydent w Radiu Wrocław.

Sutryk przypominał, że mieszkańcy odrzucili ten pomysł w referendum i nie był on później podejmowany.

Ale ja uważam, że nie wolno się zamykać. Dynamika zmian w mieście jest tak duża, że należy być otwartym na każde rozwiązanie i każde brać pod uwagę, choć są to oczywiście rozwiązania idące w miliardy złotych. Ale trzeba mieć głowę otwartą, kiedy myśli się o mieście – podkreślał Jacek Sutryk.Źródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *