Izrael szykuje atak na bazy USA w Iraku. „To pułapka” / Europa i świat w skrócie – EURACTIV.pl


Szef MSW Iranu: Izrael szykuje atak na bazy USA w Iraku. „To pułapka” / Europa i świat w skrócie – EURACTIV.pl


Mohammad Dżawad Zarif, źródło: Wikipedia/Tasnim News Agency, fot. Hamed Malekpour (Creative Commons Attribution 4.0 International license)

Mohammad Javad Zarif oświadczył, że „izraelscy prowokatorzy” szykują atak na amerykańskie siły w Iraku, by wciągnąć USA w wojnę przeciwko Iranowi w ostatnich dniach prezydentury Donalda Trumpa | 80-letni Stanley Johnson zapowiada starania o francuskie obywatelstwo |

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 945 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 102 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń przybyło zaś w USA – 232,2 tys., w Wielkiej Brytanii – 57,7 tys., w Rosji – 26,3 tys. i w Indiach – 21,1 tys.

Liczba wykrytych na całym świecie od początku pandemii zakażeń wynosi ponad 84,9 mln, zmarło ponad 1,8 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 60,1 mln.

 

 

 • Meksyk: Od piątku (1 stycznia) obowiązuje w mieście Meksyk, stolicy Meksyku, zakaz używania jednorazowych, pojemników, widelców, słomek i innych przedmiotów wykonanych z plastiku i przeznaczonych do jednorazowego użytku. Zakaz wszedł w życie po ponad rocznym okresie przygotowawczym. Zakaz władze metropolii, liczącej ok. 9 mln mieszkańców, uchwaliły w końcu 2019 r. Rok, który upłynął poświecono na przyzwyczajenie do zakazu zarówno mieszkańców jak i placówek usługowych.
 • Iran: Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif wezwał w sobotę prezydenta USA Donalda Trumpa, aby ten nie wpadł w pułapkę zastawioną rzekomo przez izraelski plan wywołania wojny poprzez ataki na siły amerykańskie w Iraku. Swoje ostrzeżenie wygłosił on w rocznicę zabicia przez USA czołowego irańskiego generała Qassema Soleimaniego w wyniku ataku dronów w Iraku. Izrael nie skomentował sprawy. Waszyngton obwinia wspieraną przez Iran milicje o regularne ataki rakietowe na obiekty USA w Iraku, w tym te w pobliżu ambasady USA w Bagdadzie. Żadna ze znanych grup wspieranych przez Iran nie przyznała się jednak do odpowiedzialności.
 • Izrael: Palestyńczyk został sparaliżowany od szyi w dół po postrzeleniu przez izraelską armię w piątek na Zachodnim Brzegu, poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. Mężczyzna został postrzelony w szyję, podało ministerstwo w oświadczeniu. Źródła palestyńskie informowały wcześniej o zranieniu 24-letniego Harouna Rasmi Abu Arama w wiosce Al-Tuwanah na południe od Hebronu. Według palestyńskiej agencji prasowej WAFA mężczyzna próbował uniemożliwić żołnierzom „kradzież generatora elektrycznego”, który należał do niego. Izraelska grupa praw obywatelskich B’Tselem powiedziała, że Abu Aram pomagał sąsiadowi w budowie domu w momencie wybuchu strzelaniny.
 • Wielka Brytania: Stanley Johnson, ojciec premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, powiedział w ostatni dzień 2020 r. w rozmowie ze stacją RTL, że będzie się starał o francuskie obywatelstwo. „Zawsze będę Europejczykiem”, podkreślił ojciec polityka, który doprowadził do końca rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. 80-letni Stanley Johnson pracował w przeszłości w Komisji Europejskiej, był też deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Opowiadał się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Jak podkreśla brytyjska prasa po referendum brexitowym w 2016 r. zmienił zdanie i wspierał politykę syna.
 • Peru: Peruwiańscy urzędnicy rządowi zasiedli w piątek (1 stycznia) do rozmów z przedstawicielami robotników rolnych, którzy zablokowali autostradę, w ramach protestu przeciwko śmierci trzech osób w starciach z policją. Władze peruwiańskie podały, że trzy osoby, w tym 16-letni chłopiec, zginęły podczas protestów, które skłoniły robotników do zablokowania autostrady panamerykańskiej około 500 km (300 mil) na północ od stolicy Limy. Rząd ogłosił również, że zostanie wszczęte dochodzenie w sprawie ofiar śmiertelnych podczas demonstracji, a szef policji w regionie La Libertad zostanie usunięty.
 • Algieria: Prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune podpisał w piątek (1 stycznia) nową konstytucję kraju. Dokument otrzymał niewielkie poparcie społeczeństwa, ponieważ mniej niż 15 proc. populacji zagłosowało za jego przyjęciem w listopadowym referendum. Zmiany w konstytucji obejmują ograniczenia kadencji prezydenta, nowe uprawnienia parlamentu i wymiaru sprawiedliwości oraz klauzulę zezwalającą wojsku na interwencję poza granicami Algierii. Tebboune odniósł się do konstytucji jako „kamienia węgielnego nowej Algierii”.
 • Afganistan: dziennikarz i aktywista na rzecz praw człowieka Bismillah Adil Aimaq został zastrzelony przez niezidentyfikowanego mężczyznę na zachodzie kraju. Jest to piąty zamordowany dziennikarz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Za poprzednie ataki odpowiedzialność wzięło Państwo Islamskie, choć w tym przypadku żadna organizacja nie przyznała się jeszcze do winy. Niedawno grupa Reporterzy Bez Granic określiła Afganistan jako jeden z najbardziej śmiertelnych krajów dla dziennikarzy.
 • Prezydent Tajwanu wyraziła gotowość do rozpoczęcia rozmów z Chinami. „Jesteśmy gotowi rozpocząć konstruktywny dialog na zasadach wzajemnej równości i godności, o ile władze w Pekinie wykażą dobrą wolę rozwiązania sporów i poprawienia sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej” – powiedziała w noworocznym przemówieniu Caj Ing-wen. Według Caj Chiny w ostatnim czasie częściej przeprowadzają manewry wojskowe wokół Tajwanu, co zagraża stabilności w regionie. W rozmowie z PAP członek partii, do której należy prezydent zaznaczył, że wystąpienie to nie jest zapowiedzią podporządkowania się władzy chińskiej, a celem było wyrażenie nadziei na współpracę na wielu płaszczyznach.
 • Brexit „nie jest powodem do świętowania” – oświadczył minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney po tym, jak Wielka Brytania formalnie zerwała dziś stosunki z Unią Europejską. Coveney ostrzegł przed zakłóceniami w handlu z powodu rozbudowanej biurokracji. Zdaniem ministra handel przez Morze Irlandzkie zostanie  utrudniony prze biurokrację, „papierkową robotę”, dodatkowe koszty i wynikajace z tego opóźnienia. Jednak w piątek, kiedy pierwsze promy przypłynęły do ​​Republiki Irlandii z Wielkiej Brytanii na nowych zasadach handlowych, procedura przebiegła płynnie. W Dublinie statek Irish Ferries Ulysses zacumował o 5.55 rano z kilkunastoma ciężarówkami na pokładzie, po podróży z Holyhead w Walii bez opóźnień, ponieważ przyczepy towarowe przeszły odprawę celną bez żadnych problemów.
 • Indie zwróciły się do Chin o zezwolenie dwóm indyjskim statkom towarowym, które od miesięcy utknęły w pobliżu chińskich portów Jintang i Caofeidian z powodu pandemii koronawirusa, na szybkie rozładowanie ładunków lub wymianę 39 członków załogi. Chińskie władze poinformowały, że zmiana załogi nie jest dozwolona w tych portach z powodu ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. Pekin zasugerował, że armator może ubiegać się o rotację załogi w porcie Tianjin. „Niektóre chińskie porty zezwalają na zmiany załogi pod warunkiem przestrzegania odpowiednich obostrzeń, ale port Jintang i port Caofeidian nie są uwzględnione na tej liście ”- powiedział chiński minister spraw zagranicznych Wang Wenbind w zeszłym tygodniu. Indyjski statek towarowy MV Jag Anand z Great Eastern Shipping Company stoi na kotwicy w pobliżu Jingtang w prowincji Hebei od 13 czerwca z 23 indyjskimi członkami załogi na pokładzie. Inny statek, MV Anastasia, z 16 indyjskimi członkami załogi, znajduje się w pobliżu Caofeidian od 20 września. Oba statki czekają na rozładowanie swoich ładunków przed opuszczeniem portów.
 • UE: O północy z czwartku na piątek według czasu brukselskiego, czyli o 23:00 czasu londyńskiego zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednocześnie weszła w życie uzgodniona 24 grudnia umowa handlowa zawarta między Wielką Brytanią a Unią Europejską.
 • Gibraltar: Wielka Brytania osiągnęła w czwartek (31 grudnia) porozumienie z Hiszpanią w sprawie Gibraltaru, zgodnie z którym stanie się on częścią strefy Schengen, co pozwoli na swobodne przekraczanie granicy z Hiszpanią, ale nie zmieni się jego status jako terytorium brytyjskiego. Jak poinformował brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab, porozumienie ma stanowić podstawę odrębnego traktatu między Wielką Brytanią a Unią Europejską na temat Gibraltaru. Więcej o problemach ws. osiągnięcia porozumienia dotyczącego Gibraltaru TUTAJ
 • Liban: Śledztwo dotyczące setek ton azotanu amonu pozostawionego w porcie w Bejrucie rozpoczęło się zaledwie kilka godzin przed potężnym wybuchem, który spustoszył libańską stolicę, pozostawiając ponad 200 zabitych ­– powiedział we wtorek CNN premier Hassan Diab. Diab, który zrezygnował z funkcji premiera w następstwie eksplozji w porcie z 4 sierpnia, ale pozostał na stanowisku p.o premiera, stwierdził, że poprzedniego wieczoru zlecił ministrowi robót publicznych i ministrowi sprawiedliwości zbadanie około 2750 ton substancji chemicznej, które przywieziono do miasta statkiem w 2013 r. Dokumenty przekazane ministerstwom w ramach śledztwa jasno wskazywały, jak niebezpieczny może być azotan amonu. Ostrzegano, że „podpalenie go spowoduje wielką eksplozję, której wynikiem będzie prawie całkowite zniszczenie portu”.
 • Honduras: Zamaskowani mężczyźni uzbrojeni w broń i maczety zabili honduraskiego działacza ekologicznego na oczach rodziny, poinformowała policja w poniedziałek. Jest to jeden z wielu w ostatnim czasie z serii ataków w kraju. Felix Vasquez, obrońca praw człowieka i środowiska, zginął w sobotę wieczorem po ataku na wioskę El Ocotal w środkowym Hondurasie. Rzecznik organów ścigania powiedział, że w sprawie zabójstwa toczy się śledztwo.
 • Kaszmir: Kapitan armii na indyjskim terytorium Dżammu i Kaszmiru został oskarżony o zabójstwo i porwanie po rozstrzelaniu trzech Kaszmirczyków. Mężczyźni – robotnicy Abrar Ahmad Khan, Imtiyaz Ahmad i Abrar Ahmad Yousuf, którzy opuścili swoje domy w poszukiwaniu pracy – zginęli podczas operacji wojskowej w lipcu. Lokalna policja znalazła na miejscu zbrodni broń i naboje, a specjalna jednostka śledcza stwierdziła, że armia początkowo przedstawiała ofiary jako „bojowników”.
 • Nepal: Tysiące przeciwników premiera Nepalu Sharma Oli maszerowało we wtorek ulicami Katmandu, wzywając go do zmiany decyzji o rozwiązaniu parlamentu i wezwania do przedterminowych wyborów. Protestujący, którzy twierdzą, że jego decyzja z 20 grudnia była niezgodna z konstytucją, zgromadzili się przed biurem polityka pomimo przeciwepidemicznych restrykcji. Sharma Oli mówi, że wewnętrzne kłótnie i brak współpracy ze strony jego partii sparaliżowały proces podejmowania decyzji, zmuszając go rozpisania nowych wyborów w celu wzmocnienia władzy.
 • USA: Administracja Trumpa wkrótce podejmie kroki w celu wpisania Kuby na listę państw sponsorów terroryzmu. To próba stworzenia przeszkód dla nowej administracji Joego Bidena, która prawdopodobnie będzie dążyć do poprawienia stosunków z Hawaną. Wysoki urzędnik administracji powiedział CNN, że oczekuje się, że sekretarz stanu Mike Pompeo podejmie decyzję w najbliższych dniach. Inny urzędnik potwierdził, że trwają dyskusje, chociaż termin wszczęcia procedury jest niepewny.
 • Pakistan: Tłum w północno-zachodnim Pakistanie zaatakował i podpalił stuletnią świątynię hinduistyczną w środę, potwierdzili miejscowi urzędnicy. Większość mieszkańców Pakistanu stanowią muzułmanie.
 • Hongkong: W areszcie ponownie umieszczono działacza prodemokratycznego Jimmy’ego Laia. Władze oskarżają go o m.in. o zdradę i współpracę z zagranicznymi siłami. Po wcześniejszym wyroku, Lai został wypuszczony za kaucją w wysokości 1,3 mln dolarów. Jednak prokuratorzy odwołali się od tej decyzji. Następna rozprawa sądowa w sprawie aktywisty odbędzie się w lutym.
 • Syria: w ataku terrorystycznym na autobus z żołnierzami, przeprowadzonym prawdopodobnie przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego, zginęło co najmniej 28 osób. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podaje, że w „dobrze zaplanowanej zasadzce” zginąć mogło nawet 37 osób. Do ataku doszło w pobliżu miasta Dajr az-Zaur na wschodzie kraju, podczas gdy żołnierze wracali ze służby. Mieszkańcy miasta twierdzą, że w ostatnim czasie wzrosła liczba przeprowadzanych zamachów a bojownicy ukrywają się po jaskiniach i na pustyni.
 • Chiny: Zakażonych koronawirusem mogło być nawet pół miliona mieszkańców chińskiego miasta Wuhan, prawie 10 razy więcej, niż wskazuje oficjalny bilans potwierdzonych infekcji w tym mieście – sugerują wyniki badań pod kątem przeciwciał, opisywane od wczoraj (29 grudnia) przez media. Chińska Komisja Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom (CCDC) przebadała 34 tys. mieszkańców Wuhanu, prowincji Hubei i kilku innych obszarów kraju. W Wuhan u 4,43 proc. badanych stwierdzono obecność przeciwciał, co wskazuje, że przeszli oni zakażenie koronawirusem. Taki odsetek infekcji oznaczałby, że w 11-milionowym Wuhanie zakażonych było nawet około 500 tys. osób. Oficjalny bilans potwierdzonych przypadków COVID-19 w tym mieście wynosi tymczasem nieco ponad 50 tys., przy czym uwzględniono w nim tylko osoby, u których zaobserwowano objawy.
 • Jemen: Rośnie liczba ofiar zamachu w mieście Aden. Służby medyczne podają, że nie żyje co najmniej 26 osób, a dziesiątki kolejnych są ranne. Do ataku doszło na miejscowym lotnisku wkrótce po lądowaniu samolotu, na którego pokładzie byli członkowie nowo utworzonego jemeńskiego rządu. Nikomu z oficjalnej delegacji, która wracała z Arabii Saudyjskiej, nic się nie stało.
 • Iran chce wypłacić po 150 tysięcy dolarów rodzinom ofiar katastrofy Boeinga 737 ukraińskich linii lotniczych MAU. Do katastrofy w pobliżu Teheranu doszło na początku stycznia. Maszyna, najprawdopodobniej omyłkowo, została zestrzelona przez rakietę irańskiej obrony powietrznej. O decyzji irańskich władz piszą media na Ukrainie powołując się na doniesienia irańskiej agencji informacyjnej IRNA.
 • Norwegia: W mieście Ask – 30 km na północ od Oslo – osunęła się ziemia. Trwają poszukiwania 26 osób. 10 osób zostało rannych, w tym jedna jest w stanie krytycznym. Z gminy Gjerdrum, gdzie doszło do osunięcia się ziemi, ewakuowano około 500 osób. Lawina błotna pochłonęła kilka domów.
 • Wielka Brytania: Izba Gmin poparła projekt umowy brexitowej. Za jej przyjęciem głosowało 521 parlamentarzystów, przeciwko było 73. Projekt skierowano do Izby Lordów. W dalszej kolejności musi uzyskać aprobatę królowej Elżbiety II.
 • Izrael: Szpieg Jonathan Pollard, którego działalność opierała się na infiltracji amerykańskiej marynarki wojennej, przybył do Izraela, gdzie został powitany przez premiera Benjamina Netanjahu. Skazany w 1987 r. na dożywocie po tym, jak przyznał się do szpiegostwa na rzecz Izraela, Pollard został zwolniony warunkowo w 2015 r. Jego sprawa przez lata kładła się cieniem na relacjach izraelsko-amerykańskich, dziś wydaje się, że dobiegła do końca.
 • Argentyna: Stała się największym krajem Ameryki Łacińskiej, który zalegalizował aborcję po tym, jak jej Senat zatwierdził historyczną zmianę prawa 38 głosami za, 29 przeciw, przy jednym wstrzymującym się. Więcej o szczegółach nowego prawa piszemy tutaj
 • Hongkong: Dziesięciu mieszkańców Hongkongu, którzy próbowali uciec z miasta w kierunku Tajwanu za pomocą łodzi motorowej, zostało skazanych na okres  od siedmiu miesięcy do trzech lat więzienia za zorganizowanie i udział w nielegalnym przekroczeniu granicy. Aktywiści – z których większość została zwolniona za kaucją lub postawiono im zarzuty w związku z zeszłorocznymi protestami antyrządowymi – zostali złapani przez chińską straż przybrzeżną w sierpniu.
 • Rosja: Rosyjski Komitet Śledczy wszczął postępowanie przeciwko opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu, ogłosiła przedstawicielka organu Swietłana Pietrenko. Sprawa dotyczy rzekomego sprzeniewierzenia środków zebranych na prowadzone przez niego organizacje i inne inicjatywy. „Komitet Śledczy zebrał dostateczne materiały, na podstawie których wszczęto postępowanie karne wobec Aleksieja Nawalnego i innych osób na podstawie Art. 4 Kodeksu postępowania karnego Federacji Rosyjskiej”, powiedziała Pietrenko, cytowana przez agencję RIA Nowosti. Wspomniany przez nią artykuł mówi o oszustwach finansowych na szczególnie dużą skalę.
 • Według corocznego raportu Reporterów bez Granic (RSF) w 2020 r. zginęło 50 dziennikarzy, a większość z nich straciła życie w krajach, w których panuje pokój. Najwięcej zabójstw dziennikarzy było w pogrążonym w przemocy karteli narkotykowych Meksyku (8), a także w Indiach i Pakistanie (4), na Filipinach i w Hondurasie (3). RSF ocenia, że 84 proc. ofiar straciło życie w wyniku celowego działania osób trzecich. Siedemnaście z wymienionych ofiar to dziennikarze śledczy, z których 10 zajmowało się sprawami korupcji, czterech – przestępczością zorganizowaną, a trzech – sprawami degradacji środowiska. Siedmiu dziennikarzy zabitych zostało w związku z informowaniem przez nich o protestach w Iraku, Nigerii i Kolumbii.
 • Francja: Ponad 60 nagrobków na chrześcijańskim cmentarzu komunalnym w Fontainebleau zostało zamalowanych swastykami w nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28 grudnia), poinformował mer miasta Frederic Valletoux. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oświadczył na Twitterze, że jest zniesmaczony profanacją cmentarza. Zapowiedział, że władze zrobią wszystko, aby znaleźć sprawców przestępstwa. „Okropne, wstrętne. Słowa nie wystarczą, by potępić tę profanację, która po raz kolejny przypomina nam o znaczeniu walki z nienawiścią” – stwierdził z kolei Christophe Castaner, przewodniczący grupy partii prezydenckiej LREM w parlamencie.
 • Polska sprzeciwiła się przyspieszeniu prac nad umową inwestycyjną Unii Europejskiej z Chinami. Rozmowy, które trwają od 7 lat i ujawniły wiele rozbieżności, miały zostać „nagle” przyspieszone po decyzji niemieckiej prezydencji w Radzie UE i Komisji Europejskiej. Ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że porozumienie z Chinami powinno uwzględniać  stosunki UE z USA, gdzie za trzy tygodnie pracę rozpoczyna nowa administracja. „Nie powinniśmy działać zbyt pospieszenie po siedmiu latach trudnych negocjacji. Tymczasem nagle taki punkt dodawany jest do agendy posiedzenia ambasadorów UE w Brukseli. To sytuacja niespotykana” – ocenił ambasador.
 • Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova powiedziała, że od przyszłego roku Unia Europejska zajmować się będzie Polską i Węgrami, wdrażając rozporządzenie w sprawie mechanizmu praworządności. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Der Taggespiegel” Jourova podkreśliła, że wobec obu państw toczy się już postępowanie na podstawie artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej. W przypadku Polski jednym z punktów spornych jest reforma wymiaru sprawiedliwości. „Jeśli Polska nie rozwieje naszych obaw dotyczących Izby Dyscyplinarnej, nie zawaham się skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na początku przyszłego roku (…). Praworządność ma kluczowe znaczenie dla wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi, a tym samym dla funkcjonowania Wspólnoty. Nie ma to nic wspólnego z ideologią” – zaznaczyła wiceszefowa KE.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *