Szef Platformy o aborcji | Niezależna


Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka zapytany o aborcję mówi wprost: “opowiadam się za możliwością dokonania wyboru przez kobietę.” Równocześnie nie jest zwolennikiem referendum w tej sprawie.

“Platforma nigdy nie narzucała ani parlamentarzystom, ani swoim członkom zdania w kwestiach światopoglądowych. Jeśli dobrze odbieram sygnały od większości moich koleżanek i kolegów w parlamencie, to absolutnie nie ma powrotu do formuły kompromisu z 1993 r., bo on został przez obecną władzę przekreślony” – ocenił w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” przewodniczący PO Borys Budka.

Zapytany o to czy sposób dojścia do nowej umowy społecznej w kwestii aborcji widzi w parlamencie, czy poza nim zaznaczył, że nie jest zwolennikiem referendum w tej sprawie.

Podkreślił, że nie bałby się podjęcia tego tematu w parlamencie, ale po przeprowadzeniu bardzo szerokich konsultacji społecznych w postaci paneli obywatelskich czy wysłuchania publicznego, jak w Irlandii.

“Pozostaje kwestia, jak uregulować prawo do decydowania przez kobietę, by była to decyzja przez nikogo nienarzucona i zawsze zgodna z sumieniem kobiety. To trudne do zdefiniowania, ale nie niemożliwe. Jaka będzie większość dla konkretnych rozwiązań, dziś trudno ocenić”

– powiedział.

 Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *