Przetarg na budowę szkoły przy Asfaltowej z naruszeniem prawa? Tak uważa jeden z wykonawców

Miasto Wrocław szuka firmy, która wybuduje szkołę i przedszkole przy ul. Asfaltowej na Wojszycach. Przetarg został ogłoszony 21 października przez Zarząd Inwestycji Miejskich, który realizuje zadanie w imieniu miasta. Kilka dni później jeden z zainteresowanych wykonawców, Skanska, złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej wskazując, że doszło do naruszenia prawa. O co chodzi? Przeczytajcie poniżej.

Jak twierdzi Skanska, warunki zamówienia oraz umowa naruszają zasady uczciwej konkurencji. Firma zwraca uwagę, że opis przedmiotu zamówienia nie jest jednoznaczny i wyczerpujący. Brak jest również dokładnego opisu zamówienia, a ZIM przerzuca niesprecyzowane ryzyka związane z tym na wykonawcę.

Niewiadomą pozostaje, co i w jakich ilościach, wielkościach winno być w cenie ujęte, a co jest zbędne. Na etapie oceny ofert braki we wskazanym zakresie będą skutkować całkowitą niemożnością rzetelnego porównania ofert konkurencji, gdyż każdy wykonawca przyjmie odmienne założenia i odmienny zakres robót lub czynności oraz ryzyk do wyceny – wskazuje Skanska w piśmie do KIO.

Skanska oczekuje m.in. zmian w treści dokumentacji projektowej oraz umów.

Czy budowa się opóźni?

Zdaniem wykonawcy, kary umowne wynikające z kontraktu są zbyt wysokie. Część uwag uznaliśmy, ale z częścią nie zgadzamy się. Teraz czekamy na termin, kiedy Krajowa Izba Odwoławcza będzie orzekać. Jeżeli to nastąpi w tym lub kolejnym tygodniu, to harmonogram inwestycji nie będzie się przesuwał – informuje Bartosz Nowak, rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich.

Przy ul. Asfaltowej ma zostać wybudowany zespół szkolno-przedszkolny. W przedszkolu będzie miejsce dla 200 dzieci. W budynku znajdzie się: 8 sal, szatnia, sala rekreacyjna, kuchnia, a na zewnątrz plac zabaw. Natomiast w szkole uczyć się będzie 1000 uczniów w 44 salach lekcyjnych i 3 salach gimnastycznych.

Zakończenie inwestycji planowano na rok 2023. Oferty w postępowaniu przetargowym miały być składane do 24 listopada.

Czytaj także

WideoŹródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *