Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 3-4 października

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 3-4 października (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT———————————

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie “A-“, a perspektywa ratingu pozostała stabilna – poinformowała agencja w komunikacie. Po 3,4-proc. recesji w 2020 r. S&P oczekuje odbicia o 4,8 proc. wzrostu gospodarczego w Polsce w 2021 r.

S&P Global Ratings w związku ze spodziewanym epizodem recesji agencja S&P prognozuje deficyt sektora gg Polski w 2020 r. na 9,3 proc. PKB, a w 2021 r. spodziewa się ograniczenia deficytu gg do 5,1 proc. PKB. Dług publiczny netto Polski wg S&P ma wzrosnąć w 2020 r. do 59,9 proc. PKB i do 62,1 proc.w 2021 r.

Objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych doprowadzi do istotnego wzrostu podatków dla blisko 73 tys. polskich przedsiębiorców – napisano w raporcie przygotowanym przez CRIDO, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz InfoCredit.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do realizacji inwestycji drogowych w nowej perspektywie unijnej. W opracowaniu są dokumenty na 2,5 tys. km dróg – poinformował PAP Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspiera osoby posiadające kredyty hipoteczne; w ostatnim roku wydaliśmy ponad 500 istotnych poglądów w tych sprawach – poinformował w sobotę Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Nie mamy planów zamykania gospodarki. Bogatsi o doświadczenia, stosujemy inną taktykę. Działamy bardziej punktowo – zaznaczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla sobotniego “Super Expressu”.

WYDARZENIA Z KRAJU———————-

Prawo i Sprawiedliwość w sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie portalu Wirtualna Polska popiera 41,6 proc. pytanych. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 22,1 proc. Polska 2050 Szymona Hołowni zanotowała 9 proc., Konfederacja 7,5 proc., Lewica 7,2 proc. Poniżej progu wyborczego znalazłaby się Koalicja Polska (4 proc.).

Czekamy na wynik badania sprawozdania finansowego komitetu wyborczego Szymona Hołowni przez PKW – tak pełnomocnik wyborczy Hołowni Michał Kobosko odniósł się do opinii biegłego rewidenta, w której pojawia się podejrzenie nieprawidłowych wpłat na komitet byłego kandydata na prezydenta.

W Polsce w niedzielę stwierdzono 1934 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 26 osób, w sobotę stwierdzono 2367 nowe przypadki, najwięcej od początku pandemii, a zmarły 34 osoby – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 100.074 zachorowania i 2.630 zgonów.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował w sobotę na Facebooku o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Jak podkreślił, czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY———————-

Agencja Reutera podała w sobotę, że na świecie od początku pandemii koronawirusa odnotowano ponad 34 730 000 przypadków tej choroby. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 1 029 403.

W ciągu dwóch dni u trzech senatorów Partii Republikańskiej wykryto koronawirusa. Z tego powodu do 19 października część prac Senatu USA zostaje zawieszona. Bez zmian pozostaje termin przesłuchania – 12 października – kandydatki do Sądu Najwyższego Amy Coney Barrett.

W ciągu minionej doby wykryto w Rosji 10 499 zakażeń koronawirusem – najwięcej od 15 maja – poinformował w niedzielę sztab rządowy. Bilans zakażeń wzrósł tym samym do 1 215 001. Zmarło 107 osób, liczba zgonów od początku pandemii wynosi teraz 21 358.

W Czechach sobotę przybyło 2556 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, najwięcej w wolny dzień od początku pandemii.

We Francji w ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 16 972 nowe zakażenia wirusem SARS-CoV-2; to największy dobowy przyrost od wybuchu epidemii – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł o 49, do 32 198.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła podczas ostatniej doby o 2 279 do 299 237, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 2 do 9529 – poinformował w niedzielę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI)

Nie czułem się zbyt dobrze, ale teraz jest dużo lepiej – powiedział w opublikowanym w sobotę nagraniu z wojskowego szpitala prezydent USA Donald Trump. Dodał, że najbliższe dni “będą prawdziwym testem”.

Stan zdrowia prezydenta USA Donalda Trumpa poprawia się – poinformował na niedzielnej konferencji prasowej lekarz Białego Domu Sean Conley. Przyznał, że od wykrycia zakażenia koronawirusem u amerykańskiego przywódcy dwukrotnie odnotowano spadek poziomu tlenu we krwi.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który choruje na Covid-19, został hospitalizowany – poinformowała w sobotę jego małżonka Maryna. Polityk ma obustronne zapalenie płuc. Zakażenie koronawirusem wykryto też u córki Poroszenków.

Zakończone w sobotę głosowanie w czeskich wyborach do samorządów regionalnych oraz w wyborach uzupełniających do Senatu potwierdzają przewagę na scenie politycznej ruchu ANO premiera Andreja Babisza.

Władze Iranu ostrzegły w sobotę walczące w Górskim Karabachu siły Azerbejdżanu i Armenii przed wtargnięciem na terytorium islamskiej republiki. Według mediów irańskich, położone przy granicy wioski zostały kilkakrotnie ostrzelane z moździerzy – pisze AFP.

Władze Górskiego Karabachu poinformowały w sobotę, że w walkach z siłami azerskimi zginęło kolejnych 51 żołnierzy tej separatystycznej enklawy ormiańskiej w Azerbejdżanie. Starcia trwają od 27 września. Oficjalny częściowy bilans ofiar mówi o 242 zabitych w najnowszej odsłonie konfliktu.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zgodzili się w sobotę, że w ostatnich tygodniach obie strony poczyniły postępy w negocjacjach, ale nadal istnieją pomiędzy nimi znaczące rozbieżności.

W referendum niepodległościowym przeprowadzonym w niedzielę w położonej na południowym Pacyfiku Nowej Kaledonii większość obywateli tego terytorium opowiedziała się przeciwko niepodległości. Nowa Kaledonia pozostanie terytorium zamorskim Francji.

Na akcjach protestu odbywających się w niedzielę na Białorusi zatrzymanych zostało ponad 70 osób – podało Centrum praw człowieka Wiasna. Milicja zatrzymywała uczestników demonstracji odbywających się w Mińsku, Brześciu, Grodnie, Witebsku i Mohylewie. (PAP Biznes)

pr/
Źródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *