Koronawirus. Gdzie mo¿na oddaæ osocze? Kto mo¿e zostaæ dawc± osocza?

Lekarze apelują do ozdrowieńców o oddanie osocza. Osoby, które wyzdrowiały z COVID-19, wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie od nich osocza i przetoczenie go choremu zmagającemu się z koronawirusem może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

– Do tej pory nie wynaleziono leku, który całkowicie niszczyłby wirusa SARS-CoV-2 – mówi doktor Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK we Wrocławiu. – Terapia osoczem od ozdrowieńców działa pomocniczo i pomaga leczyć najciężej chorych pacjentów. Potrzebni są więc dawcy, którzy mają przeciwciała i mogą się nimi dzielić.

– Oddanie osocza to bardzo bezpieczna procedura – podkreśla prof. Grzegorz Mazur z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza, a cały zabieg trwa maksymalnie od 30 do 40 minut.

Kto może zostać dawcą osocza jako ozdrowieniec?

Osocze może oddać osoba w wieku od 18 do 65 lat. Nie mogą to być osoby, które podejrzewają u siebie przebyte zakażenie, ale wyłącznie te, u których zostało ono potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

Do centrum krwiodawstwa można się udać, jeżeli minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Konieczne jest potwierdzenie, że przebyło się zakażenie i wynik badań na obecność przeciwciał. 

Dawca nie może cierpieć na ciężką, przewlekłą chorobę. Osocza nie można oddać w przypadku, gdy w ciągu ostatnich 6 miesięcy była wykonywana operacja, zabieg endoskopowy (np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia), tatuaż, przekłucie uszu lub innej części ciała. 

W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Przed oddaniem osocza należy być wypoczętym, a dzień wcześniej wypić około 2 l płynów. W dniu oddania osocza powinno się także wypić dużo płynów oraz zjeść lekkostrawny posiłek. Zalecane jest ograniczenie palenia papierosów. 

Dolny Śląsk. Gdzie można oddać osocze?

Osoby, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2 proszone są o kontakt z:

  • Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, ul. Czerwonego Krzyża 5/9, e-mail: ozdrowieniec@rckik.wroclaw.pl, telefon: 71 371 58 24 lub 693 693 702 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00).
  • Terenowym Oddziałem w Głogowie, ul. T. Kościuszki 15, e-mail: glogow@rckik.wroclaw.pl, telefon: 76 831 49 23 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.00).
  • Terenowym Oddziałem w Legnicy, ul. J. Iwaszkiewicza 5, e-mail: legnica@rckik.wroclaw.pl,  telefon: 76 721 16 87 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.00).
  • Terenowym Oddziałem w Lubinie, ul. gen. J. Bema 5, e-mail: lubin@rckik.wroclaw.pl, telefon: 76 746 88 70 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.00).  
  • Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, ul. B. Chrobrego 31, e-mail: ozdrowieniec@rckik.walbrzych.pl, telefon: 74 664 63 19 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-13.30).
Źródło by [author_name]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *