Aborcja na życzenie, protesty, kompromis aborcyjny. Jan Filip Libicki: Jak się układają proporcje w tej sprawie w Koalicji Obywatelskiej?


Senator Jan Filip Libicki ocenił na Twitterze, że wśród polityków Koalicji Obywatelskiej panuje pewien dysonans w kwestii aborcji. Szef PO Borys Budka przyznał w środę na antenie Polsatu News, że chce, aby Polki „miały prawo wyboru” w tej sprawie. Pod koniec listopada były lider tej partii Grzegorz Schetyna przekonywał, że trzeba wrócić do kompromisu aborcyjnego.


Trzaskowski zachęca do proaborcyjnych protestów w czasie pandemii

Dziś rząd PiS próbuje pozbawić kobiety ich praw i obedrzeć z godności, to dlatego są na ulicach; naszym obowiązkiem jest być razem z nimi – napisał…

zobacz więcej

„Słucham Borysa Budki w »Wydarzeniach« na Polsat News. Opowiedział się za aborcją na życzenie. Natomiast Schetyna chce wrócić do kompromisu aborcyjnego. Ciekawe jak się układają proporcje w tej sprawie w klubie Koalicji Obywatelskiej” – napisał na Twitterze Jan Filip Libicki z PSL.

Borys Budka został zapytany w Polsat News „jaka jest Platforma Obywatelska – konserwatywna czy liberalna”, na co jednak jednoznacznie nie odpowiedział. Kolejne pytanie brzmiało, czy „jest przeciw aborcji na życzenie”. Na początku negatywnie odniósł się do zarządzania partią przez Grzegorza Schetynę. – Niestety, ale mój poprzednik nie potrafił wygrać wyborów i dlatego ta pozytywna zmiana, ta nowa energia w Platformie Obywatelskiej – stwierdził. Po czym odniósł się do opcji rozpisania nowych wyborów. – Uważam, że powinny się one odbyć jak najszybciej – stwierdził szef PO.

Po chwili polityk nawiązał do pytania dziennikarki w sprawie aborcji. – Chcę raz jeszcze podkreślić: nie ma czegoś takiego jak „aborcja na życzenie”. To jest bardzo złe sformułowanie i ja przede wszystkim, chciałbym, aby ono zniknęło z języka debaty publicznej – przyznał Budka.

„Chodzi o prawo wyboru”


Zaznaczył: „Przede wszystkim chodzi o wybór, o traktowanie kobiet w sposób podmiotowy”.
– Kaczyński podeptał kompromis, do którego już nie ma powrotu, ale również ten kompromis został podeptany przez hierarchów kościelnych – dodał lider PO.
Lempart powoła „radę”. „Będzie dyskutować z rządem o warunkach dymisji”

Naszym głównym postulatem i końcowym jest dymisja rządu – oznajmiła na konferencji prasowej liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart….

zobacz więcej

Dziennikarka Polsatu News zdezorientowana, jakie stanowisko w sprawie aborcji reprezentuje Budka zapytała więc: „co pan proponuje”. – Przede wszystkim to nowa większość ustali te nowe zasady. Podmiotowe traktowanie polskich kobiet tak, by one miały prawo wyboru, decydowania o sobie; przede wszystkim to jest cały wachlarz rozwiązań, które podmiotowo traktują Polki – odpowiedział szef Platformy Obywatelskiej. Dodał, że w obecnej sytuacji „nie jest za referendum” w sprawie aborcji.

Kompromis aborcyjny


23 listopada poseł PO Grzegorz Schetyna przyznał, że nie popiera aborcji na życzenie, lecz, jak ocenił, należy wrócić do kompromisu aborcyjnego. – Uważam, że trzeba spokojnie porozmawiać w jaki sposób wrócić do kompromisu aborcyjnego, jak go unowocześnić i dać mu nowe życie – podkreślił. Po czym Marcin Kierwiński z PO tłumaczył, że nie jest to stanowisko całego ugrupowania.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego


22 października Trybunał Konstytucyjny ogłosił niezgodny z konstytucją przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Po wyroku TK w całej Polsce, mimo pandemii koronawirusa i obostrzeń sanitarnych, trwają protesty. Borys Budka już od samego początku zachęcał do przyłączania się do nich oraz sam w niektórych uczestniczył.  Ich organizator Ogólnopolski Strajk Kobiet wśród swoich postulatów wymienia między innymi aborcję na życzenie.

źródło:
Source link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *