Nie żyje były prezydent Valery Giscard d’Estaing – EURACTIV.pl


Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing zmarł w środę w wieku 94 lat w rezultacie komplikacji po zarażeniu się koronawirusem. Wiadomość potwierdził Pałac Elizejski i otoczenie byłego prezydenta.

 

Giscard d’Estaing, prezydent Francji w latach 1974-81. W trakcie jego kadencji dopuszczono do rozwodów za obopólną zgodą i zalegalizowano aborcję. Polityk ten zainicjował wiele ogólnokrajowych projektów, m. in. budowę sieci szybkich pociągów TGV.

W polityce zagranicznej dążył do integracji europejskiej. W 1981 Giscard d’Estaing ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich jednak przegrał z kandydatem socjalistów Francois Mitterandem.

Od 1989 do 1993 r. Giscard d’Estaing zasiadał w Parlamencie Europejskim, w którym do 1991 był przewodniczącym Grupy Liberalnej, Demokratycznej i Reformatorskiej (Potem ALDE, obecnie Renew Europe).

W 2001 r. został mianowany przewodniczącym Konwentu do spraw Przyszłości Europy. Efektem jego pracy było opracowanie projektu traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.

Inicjatywę odrzucili sami Francuzi. W referendum zorganizowanym w maju 2005 r. opowiedzieli się oni przeciwko europejskiej konstytucji. W ten sposób zagłosowało 55 proc. osób. Konstytucję w referendum odrzucili także Holendrzy.Source link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *