Były szef PO Grzegorz Schetyna zdumiony słabą oceną przygotowania opozycji do rządzenia


Były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zdradził w wywiadzie, że jest zdumiony wynikami sondaży, które nie pokazują wzrostu poparcia dla jego partii. Czy nie zabrzmiało to jak wniosek o wotum nieufności dla obecnego szefa PO? – Schetyna chce powrócić na pierwsze strony gazet swoimi wypowiedziami, wbijając szpilę w Borysa Budkę. Budka jest najgorszym szefem partii odkąd powstała. Bez wizerunku, programu, od ściany do ściany nie da się zarządzać partią, która aspiruje do tego, aby być największą formacją opozycji – powiedział tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.


Schetyna o aborcji. „Wszyscy tego chcemy”

Platforma Obywatelska powinna mieć inicjatywę, jak rozwiązać problem wokół aborcji, pomysł na referendum może być przykładem takiej inicjatywy –…

zobacz więcej

Schetyna chce referendum w sprawie aborcji, Budka milczy na ten temat

Z sondażu Ipsos dla oko.press wynika, że 62 proc. badanych uważa, że w razie przejęcia władzy od PiS, opozycja nie jest gotowa, by dobrze rządzić. Pytanie o to badanie opinii publicznej usłyszał w TVN24 Schetyna. „Też widziałem ten sondaż i byłem zdumiony. Kiedyś, kiedy spadało poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości to rosło dla Platformy Obywatelskiej. To było takie wahadło. Dzisiaj jest inaczej. Dzisiaj opozycja musi przygotować nowy pomysł polityczny – skomentował. Były przewodniczący PO opowiedział się też za przeprowadzeniem referendum w sprawie aborcji. W podobny sposób wypowiedział się wczoraj prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, uchodzący w PO za stronnika Schetyny. Tymczasem tygodnik „Polityka” poinformował, że otoczenie obecnego szefa Platformy Borysa Budki woli milczeć, bo uważa aborcję za zbyt trudny i ryzykowny temat.

Paweł Poncyljusz z KO: Zawsze jest możliwość złożenia wniosku o odwołanie kogoś i zaproponowanie kogoś innego

„Zdumienie” Schetyny notowaniami jego partii to zapowiedź próby obalenia Budki? – W Koalicji Obywatelskiej zawsze jest możliwość postawienia wniosku o odwołanie kogoś i zaproponowanie innego rozwiązania. To jest kwestia decyzji władz. Jeśli Grzegorz Schetyna uważa, że trzeba dokonać jakiś zmian, to środowisko jest na tyle demokratyczne, że zawsze można to zrobić. Trzeba postawić wniosek i zaproponować inną kandydaturę. Taki wniosek powinien być głosowany – tłumaczył poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz.

Tomasz Rzymkowski z PiS: Cios wewnętrzny wymierzony w Budkę

Czy Grzegorz Schetyna wykorzysta sprawę aborcji, aby odzyskać wpływy w partii? – To jest na pewno poważny cios wewnętrzny w samej Platformie. Stąd też ruch wyprzedzający Borysa Budki i zapowiedź stworzenia programu czy jakiejś deklaracji ideowej PO, aby tę sprawę jednoznacznie przeciąć, bo politycy PO od prawa do lewa przedstawiają zupełnie różne stanowiska w sprawie prawnej ochrony życia. Są zwolennicy kompromisu aborcyjnego, ale także totalnej liberalizacji prawa aborcyjnego – odpowiedział poseł PiS Tomasz Rzymkowski. Schetyna poinformował, że nie chce aborcji na życzenie. Budka od kilku tygodni ograniczył konferencje prasowe, a w temacie aborcji najczęściej wypowiadają się posłanki.
Schetyna: W sprawie aborcji może być potrzebne referendum

W sprawie aborcji powinna zostać zbudowana nowa umowa społeczna, która zastąpi tzw. kompromis aborcyjny z 1993 r.; być może potrzebne będzie…

zobacz więcej

Jan Filip Libicki z PSL: Kierownictwo PO nie umie wykorzystać kłopotów PiS

Po ostatnich protestach przeciwników zakazu aborcji eugenicznej poparcie dla PiS-u nieco spadło, ale w ostatnich sondażach widać coraz lepsze wyniki Zjednoczonej Prawicy. Czy Schetyna ma rację wyrażając zdumienie kondycją opozycji? – Wydaje mi się, że rzeczywiście kierownictwo Platformy Obywatelskiej ma kłopot z tym, żeby wykorzystać spadek popularności Prawa i Sprawiedliwości. Grzegorz Schetyna jako polityk z dużym stażem, były przewodniczący wskazuje na coś, co nie tylko on widzi. Wiele osób widzi, wielu komentatorów widzi – argumentował senator PSL Jan Filip Libicki.

Dariusz Wieczorek z SLD: Szorstka przyjaźń, której pojęcie Lewica zna

– Jak się to obserwuje, to widać taką szorstką przyjaźń. Lewica to zna z czasów Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera. Wiemy, że do niczego dobrego to nie doprowadziło. Mamy nadzieję, że w PO wnioski z tych naszych doświadczeń będą koledzy i koleżanki wyciągać. Ja nie traktowałbym wypowiedzi byłego szefa PO jako wbijanie szpili, tylko wyrażenie swoich poglądów. Trzeba wziąć pod uwagę, że Grzegorz Schetyna jest bardzo doświadczonym politykiem. Byłym ministrem, marszałkiem, osobą, którą pełniła ważne funkcje państwowe – ocenił poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

Kazimierz Smoliński z PiS: To nie szorstka przyjaźń, bo widać wrogie nastawienie między Schetyną i Budką

– To, że tam trzeszczy między Schetyną i Budką od dawna wiadomo. Ostatnia wypowiedź Schetyna odnośnie wydarzeń związanych z aborcją, kiedy wbrew narracji Budki powiedział, że nie jest zwolennikiem aborcji na życzenie i trzeba byłoby wypracować nowy kompromis włącznie z formą referendum wpisuje się w to, co mówi Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. Tu widać pewną wspólnotę między Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Grzegorzem Schetyną i Szymonem Hołownią w kontrze do Borysa Budki, który idzie w kierunku lewicowo-liberalnym. My spokojnie robimy swoje. Oni ciągle zajmują się nami, żeby pokazać, że u nich nie ma problemów. Widać, że są. To nawet nie szorstka przyjaźń, ale wrogie nastawienie między Schetyną i Budką – stwierdził poseł PiS Kazimierz Smoliński.

źródło:
Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *