Referenda w USA: Luizjana za życiem, Oregon legalizuje narkotyki, Waszyngton za seksedukacją – PCh24.pl


Przy okazji wyborów prezydenckich mieszkańcy kilku stanów zabrali głos m.in. w sprawie aborcji, narkotyków czy kompleksowej seksedukacji. Luizjana zdecydowanie opowiedziała się za życiem, a Oregon i Dakota Południowa za dekryminalizacją narkotyków. Waszyngton poparł kompleksową seksedukację we wszystkich szkołach.

 

Oregon będzie pierwszym stanem, który zezwoli na posiadanie niewielkiej ilości narkotyków, obejmujących heroinę czy kokainę. Władze stanowe będą pozyskiwać dodatkowe źródła przychodów z opodatkowania narkotyków. – Myślę, że mieszkańcy Oregonu jasno dali do zrozumienia, że ​​popierają bardziej humanitarne i skuteczne podejście do uzależnienia od narkotyków – mówił we wtorek wieczorem Anthony Johnson, jeden z głównych inicjatorów propozycji poddanej referendum. – Zrobiliśmy ogromny krok w kierunku finansowania większej liczby usług w zakresie leczenia i rekonwalescencji oraz zakończenia rasistowskiej wojny narkotykowej – dodał Johnson.

 

Zwolennicy legalizacji narkotyków zaznaczyli, że uzależnienie od tych środków jest obecnie traktowane jako przestępstwo, a nie „zaburzenie zdrowia”. Wskutek dekryminalizacji posiadania narkotyków, osoby uzależnione mają mieć lepszy dostęp do pomocy i większe szanse na powrót na właściwe tory.

 

Przeciwnicy z kolei podkreślili, że zmiana w zakresie prawa idzie za daleko i przyczyni się do głębszego uzależnienia większej liczby osób zażywających nielegalne substancje, zwłaszcza młodzieży. Obawiają się większej liczby przedwczesnych zgonów.

 

Oregon po dekryminalizacji narkotyków będzie pierwszym stanem, który zlikwiduje sankcje karne za posiadanie zarówno przez dorosłych, jak i nieletnich np. 1 grama heroiny, 2 gram kokainy, metamfetaminy,  MDMA / ecstasy (mniej niż 1 gram lub pięć tabletek), LSD (mniej niż 40 jednostek, psylocybiny (mniej niż 12 gramów). metadon (mniej niż 40 jednostek), oksykodon (mniej niż 40 tabletek).

 

Z kodeksu karnego nie znikną sankcje za przestępstwa związane z produkcją i rozprowadzaniem tych środków oraz przestępstwami związanymi z narkotykami. Dodatkowo poprawka sugeruje zwiększenie ilości ośrodków leczenia uzależnień na co środki szłyby z dochodów z podatku od marihuany. Centra miałyby zapewniać bezpłatne badania przesiewowe i leczenie osób uzależnionych.

 

Oregon uzyskał ponad 102 miliony dolarów dochodów z podatku od marihuany w 2019 roku. Środki te trafiają do programów funduszy szkolnych, policji stanu Oregon, usług związanych ze zdrowiem psychicznym, leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków oraz do samorządów.

 

Również mieszkańcy Dakoty Południowej decydują, czy stan będzie dwunastym stanem w kraju, który zalegalizuje rekreacyjne używanie marihuany. Po podliczeniu 53 proc. głosów, ponad połowa mieszkańców opowiedziała się za poprawką do konstytucji. Około 47 proc. było przeciwnych. Poprawka przewiduje dopuszczenie dla dorosłych spożywanie, transport i dystrybucję do uncji marihuany. Po legalizacji jej sprzedaży, ma ona być opodatkowana w wysokości 15 proc.

 

Uprawa marihuany w prywatnej rezydencji byłaby legalna tylko wtedy, gdyby w hrabstwie nie było żadnych licencjonowanych aptek marihuany. Można byłoby uprawiać nie więcej niż trzy rośliny naraz. Hrabstwa i gminy mogą zrezygnować z legalizacji narkotyku. Zakazać produkcji i jego dystrybucji.

 

Luizjana za życiem, Waszyngton za seksedukacją

Wyborcy z Luizjany po raz kolejny opowiedzieli się za życiem. Większość poparła poprawkę do konstytucji stanowej, która ma uniemożliwić sądom stanu Luizjana wywodzenie „prawa do aborcji” z ustawy zasadniczej i publicznego finansowania tego haniebnego procederu.

 

Według Associated Press za przyjęciem nowelizacji konstytucji opowiedziało się  przeszło 64 proc. wyborców. Poprawka stwierdza, że „Nic w tej konstytucji nie może być interpretowane jako zabezpieczenie lub ochrona prawa do aborcji lub wymaganie finansowania aborcji”. Nowelizację promowała senator Katrina Jackson z Partii Demokratycznej. Cieszyła się ona wsparciem wielu kongresmenów z różnych ugrupowań.

 

Z kolei w stanie Waszyngton prawie 60 proc. wyborców opowiedziało się za kompleksową edukacją seksualną. Wcześniej biskupi katoliccy apelowali, by przeciwstawić się nowelizacji prawa, ponieważ poprawka promuje program edukacyjny szkodliwy dla młodzieży i sprzeczny z prawdą o godności ludzkiej oraz seksualności, a także pozbawiający rodziców prawa do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

 

Propozycja „nie odnosi się odpowiednio do złożonych kwestii moralnych związanych z ludzką seksualnością ani właściwie nie omawia seksu w kontekście małżeństwa” – stwierdził episkopat w stanie Waszyngton. Duchowni wskazują, że program nie przewiduje nauczania, iż aktywność seksualna powinna mieć miejsce jedynie między małżonkami.

 

Urząd Kuratora ds. Nauczania Publicznego oświadczył, że okręgi szkół publicznych będą mogły wybrać dowolny spośród różnorodnych programów nauczania edukacji seksualnej. Urząd stanowy stwierdził, że uczniowie czwartych klas powinni nauczyć się definiować „orientację seksualną i tożsamość płciową”.

 

Źródło: catholicnewsagency.com, eu.cincinnati.com, eu.argusleader.com

AS

Source link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *