Strajk kobiet ws. aborcji. Partie polityczne zapowiadają swoje projekty


  • Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy depenalizującej aborcję. – Będziemy wnosić przy każdym możliwym posiedzeniu, okazji o to, żeby została włączona do porządku obrad – podkreśla posłanka tego ugrupowania Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
  • Z kolei politycy ugrupowania Jarosława Gowina w nieoficjalnych rozmowach twierdzą, że ogłoszenie wyroku przez TK w czasie trwającej pandemii było błędem
  • Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka potwierdziła, że ugrupowanie będzie pracować nad rozwiązaniami legislacyjnymi ws. aborcji, ale ewentualne projekty zostaną przedstawione dopiero, po konsultacjach z koalicjantami
  • Liderzy PO co prawda nie podjęli żadnego oficjalnego stanowiska w sprawie trwających w całym kraju protestów po wyroku TK, ale politycy Platformy, pytani o to przez PAP, jednoznacznie deklarują wsparcie dla protestujących
  • Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Trybunał Konstytucyjny orzekł w minionym tygodniu, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez “Strajk kobiet”.

W środę w Warszawie tłum zebrał się przed Sejmem, a następnie przemaszerował przez miasto. Głos w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego i protestów zabrali prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Wieczorem doszło do kilku poważnych incydentów, w których protestujący zostali zaatakowani przez zamaskowane grupy napastników.

We wspomnianych demonstracjach czynnie brali udział politycy Lewicy. Na protestach w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji pojawiają się także politycy Koalicji Obywatelskiej.

Spór o aborcję w Polsce. Lewica będzie zgłaszać projekty depenalizujące aborcję

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiadała, że politycy tego ugrupowanie będą towarzyszyć protestującym kobietom na ulicach. – Będziemy tam w dwóch rolach. Po pierwsze dlatego, że postulaty, żądania głoszone przez osoby strajkujące, to są także nasze postulaty. Tak jak kobiety protestujące żądamy, domagamy się legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży, chcemy pełnych praw reprodukcyjnych kobiet – podkreśliła.

– Będziemy tam także w innej roli – immunitet poselski, funkcja, którą sprawujemy, daje nam możliwość monitorowania sytuacji, interweniowania, kiedy dochodzi do nadużyć władzy, brutalności przez policję, obserwowania tego, co dzieje się między policją, a nowopowstałymi formacjami siłowymi, do których utworzenia zawezwał we wtorek Jarosław Kaczyński – dodała posłanka.

Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że posłanki i posłowie służą jako łącznik pomiędzy prawnikami, którzy wspierają osoby zatrzymane na demonstracjach, a samymi zatrzymanymi. Dodała, że osoby, które potrzebują pomocy prawej po protestach, mogą się zgłaszać do biur Lewicy.

– Jesteśmy w kontakcie z coraz bardziej rozrastającą się siecią adwokatów, pełnomocników, którzy takich porad udzielają, więc jak najbardziej takiego wsparcia można szukać u posłanek, posłów Lewicy – powiedziała.

– W piątek, kiedy zgodnie z zapowiedziami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, do Warszawy zjadą protestujący, będziemy na demonstracjach, będziemy pełnić interwencje poselskie – zadeklarowała posłanka Lewicy.

Dziemianowicz-Bąk przypomniała, że Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy depenalizującej aborcję. – Będziemy wnosić przy każdym możliwym posiedzeniu, okazji o to, żeby została włączona do porządku obrad – dodała.

– To jest taka ustawa, która byłaby odpowiedzią “na cito”, na już, na sytuacje, które w tej chwili mają miejsce tzn. na problem wypisywania ze szpitali kobiet, które miały już umówione zabiegi; tych kobiet, które znajdują się w ciąży, która jest letalną wadą płodu, więc taką ustawę powinniśmy przyjąć ponad politycznymi podziałami – podkreśliła posłanka.

Pełną solidarność z protestującymi wyraził także szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. – Na wyrok Trybunału Konstytucyjnego i to, co się dzieje na ulicach, nie patrzę tylko jako polityk, szef klubu, ale także jako mąż i ojciec. Z całego serca kibicuję wszystkim, którzy na ulicach pokazują rządowi czerwoną kartkę mówiąc: ani kroku dalej – powiedział polityk.

– Będę na tych protestach, będę zapraszał nasze koleżanki i kolegów, żeby tam chodzili i będę robił wszystko, żeby ten wyrok cofnąć – dodał.

Pytany, czy tylko kobiety na sali plenarnej Sejmu będą na kolejnych posiedzeniach reprezentowały klub Lewicy, Gawkowski odpowiedział, że “Lewica będzie wszędzie tam, gdzie są protesty”.

– W Sejmie też Lewica będzie kobietą, bo dzisiaj trzeba pokazywać, że to nie jest sprawa niszowa, jak próbuje to przedstawiać PiS, aby wywoływać wojnę polsko-polską, tylko to jest sprawa nas wszystkich – zaznaczył poseł. – Kobiety będą na sali, ale i mężczyźni będą na sali dlatego, że to jest sprawa i męska, i kobieca – dodał Gawkowski.

Protesty kobiet po wyroku TK. Porozumienie: będziemy chcieli pracować nad kompromisem

Porozumienie zapowiedziało kilka dni temu, że będzie pracować nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które miałyby być następstwem wyroku TK. W rozmowie z PAP rzeczniczka ugrupowania Magdalena Sroka podkreśliła jednak, że ewentualne projekty ustaw zostaną przedstawione dopiero, gdy zyskają aprobatę koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy.

– Takie konsultacje będziemy jak najbardziej dalej prowadzić z naszymi koalicjantami. Żeby projekt, z którym wyjdziemy, miał jakikolwiek sens, to musi spotkać się z poparciem całej Zjednoczonej Prawicy – powiedziała Sroka.

– Będziemy przygotowywać takie rozwiązania, żeby znaleźć kompromis w sytuacji, w której się znaleźliśmy. Na razie nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja, ale w dalszym ciągu będziemy chcieli pracować nad kompromisem i trafić z nim do jak najszerszej liczby parlamentarzystów. To potrzebne, żeby nie eskalować dalej napięcia – dodała rzeczniczka Porozumienia.

Sroka oceniła, że obecnie przed klasą polityczną są takie wyzwania jak pandemia, kryzys gospodarczy i kryzys służby zdrowia, na których wszyscy powinni skupić swoje działania. – Demonstracje niosą zagrożenie zakażenia się koronawirusem przez osoby, które biorą w nich udział. Jeśli wirus będzie się nadal rozprzestrzeniał w takim tempie, to nie będzie to służyło absolutnie nikomu. Należy pracować nad tym, żeby ostudzić emocje i znaleźć kompromis – zaznaczyła.

Politycy ugrupowania Jarosława Gowina w nieoficjalnych rozmowach twierdzą, że ogłoszenie wyroku przez TK w czasie trwającej pandemii było błędem. – Aborcja to część wielkiego sporu ideologicznego w Polsce, który wywołuje ogromne napięcia w społeczeństwie. Mogliśmy spodziewać się, że temperatura tej debaty będzie bardzo gorąca, dlatego musimy ostudzić emocje – powiedział PAP jeden z polityków Porozumienia.

Inny polityk Porozumienia ocenił z kolei, że obecny czas to “najgorszy moment w historii” na debatę o aborcji w Polsce. – W tej chwili żadna ze stron nie chce ze sobą rozmawiać. Jedni stoją na swoim stanowisku, a drudzy na swoim – po przeciwnych stronach barykady. Jeśli to na politykach spoczywa odpowiedzialność za przyszłość kraju, to właśnie teraz taką odpowiedzialnością wszyscy powinniśmy się wykazać – dodał członek Porozumienia.

W opublikowanym w niedzielę stanowisku ugrupowania Porozumienie podkreśliło, że realizacja postanowienia TK powinna w maksymalnym stopniu uwzględniać dramat rodziców, zwłaszcza matek, których dzieci dotknięte są ciężkimi i nieuleczalnymi wadami rozwojowymi.

“Niedawny wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy. Każda decyzja parlamentu wywoła silne emocje społeczne, bo Polacy – podobnie jak inne społeczeństwa Zachodu – są w tych kwestiach głęboko podzieleni. Dlatego potrzebujemy wzajemnego szacunku, woli zrozumienia argumentów drugiej strony i jasnego określenia własnego stanowiska” – czytamy w oświadczeniu Porozumienia.

Ugrupowanie wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy zaproponowało także rozwiązania prawne dotyczące przerywanie ciąży, w tym wprowadzenie zapisów prawnych, które “precyzyjnie i jednoznacznie chronią dzieci z zespołem Downa”, a jednocześnie “uwzględniają prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazującymi je na śmierć w trakcie ciąży, lub niedługo po urodzeniu”.

Liderzy KO: nasi politycy są na protestach i dają wsparcie poszkodowanym

Liderzy PO co prawda nie podjęli żadnego oficjalnego stanowiska w sprawie trwających w całym kraju protestów po wyroku TK, ale politycy Platformy, pytani o to przez PAP, jednoznacznie deklarują wsparcie dla protestujących.

We wtorek zarząd krajowy PO w trybie obiegowym przyjął stanowisko, w którym wsparł środowy ogólnopolski strajk kobiet. Władze PO zaapelowały także do pracodawców o umożliwienie protestów i wsparcie kobiet.

– To naturalne, że popieramy kobiety walczące o swoje prawa i nie godzimy się, aby elementarne swobody obywatelskie były łamane – powiedział PAP sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński. – Politycy Koalicji Obywatelskiej są na protestach, popierają te protesty i dają wsparcie prawne dla osób poszkodowanych – zaznaczył.

Zwrócił zarazem uwagę, że “dziś nie toczy się już tylko debata o prawa kobiet, ale o to, jak będzie wyglądać Polska za kilka dni, albo kilka tygodni”.

Przesądziło o tym, jego zdaniem, wtorkowe wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które “nie przez przypadek porównywane jest przez internautów i komentatorów do wystąpienia generała Jaruzelskiego z 13 grudnia 1981”.

Właśnie dlatego, zaznaczył, klub KO składa wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. – Dziś największym niebezpieczeństwem dla Polek i Polaków jest wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński – podkreślił.

Także szef klubu parlamentarnego KO Cezary Tomczyk zapewnił o jednoznacznym wsparciu całej Koalicji Obywatelskiej dla protestujących na ulicach. Zwrócił zarazem uwagę, że lider PO Borys Budka apelował z sejmowej mównicy do wszystkich protestujących, by nie dali się sprowokować. – Będą chcieli ich sprowokować w różny sposób, tak jak to zrobił Jarosław Kaczyński, mówiąc o atakach na kościoły, mimo że jest to po prostu nieprawda – zaznaczył Tomczyk. – Najważniejsze przesłanie, które powinno płynąć dla wszystkich: nie dajcie się sprowokować – dodał.

Z kolei wiceszefowa klubu KO Katarzyna Lubnauer zwróciła uwagę, że politycy KO biorą udział w protestach także po to, by czasem “deeskalować atmosferę”. Np. używając immunitetu parlamentarnego stają w obronie demonstrantów, gdy policja jest wobec nich zbyt agresywna. Tak było, jak dodaje, np. w Katowicach czy w Łodzi. – Uważamy, że udział w demonstracjach i wspieranie w taki sposób ich uczestników jest naszym obowiązkiem – uważa Lubnauer.

(mbr)Source link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *