Referendum we Wrocławiu 6 września 2015

Referendum we Wrocławiu odbędzie się tego samego dnia, co referendum ogólnopolskie – 6 września 2015.

Wrocławianie mają zadecydować czy miasto powinno budować metro, czy ma się starać o organizację kolejnych imprez takich jak Europejska Stolica Kultury czy World Games, czy centrum Wrocławia powinno zostać zamknięte dla starych samochodów oraz czy zostaną zwiększone nakłady na rewitalizację kamienic.

Referendum we Wrocławiu 6 września 2015

Rafał Dutkiewicz, Prezydent Miasta Wrocławia, zamierza zadać następujące cztery pytania:

1. Czy jesteś za ochroną historycznego centrum Wrocławia poprzez stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum, czyli na obszarze parku kulturowego „Stare Miasto”?

2. Czy jesteś za tym, aby w przyszłości we Wrocławiu powstało metro? 

3. Czy jesteś za tym, aby w przyszłości Wrocław ubiegał się o organizację imprez kulturalnych i sportowych o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 i World Games 2017?

4. Czy jesteś za zwiększeniem nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek?

Referendum we Wrocławiu ogłoszone przez jego prezydenta, będzie pierwszym tegorocznym, wrocławskim referendum. Drugie zaplanowała we Wrocławiu opozycja klubu Rafała Dutkiewicza. Odbędzie się ono 25 października, w dniu ogólnopolskich wyborów parlamentarnych.

Prezydent Rafał Dutkiewicz zapowiada, że referendum będzie dla władz Wrocławia wiążące, jeżeli w głosowaniu weźmie udział ponad 30% mieszkańców miasta.

Na stronie referendum .pl już dziś można wypowiedzieć się na temat pytań zadanych we Wrocławiu przez Prezydenta Dutkiewicza. Głosuj na TAK lub na NIE w grupach:

Wrocław: Duże wydarzenia kulturalne i sportowe

Wrocław: budowa Metra

Wrocław: Samochody w centrum

Wrocław: Rewitalizacja kamienic i podwórek

 

Duże kontrowersje budzi we Wrocławiu pytanie o budowę metra. Pomysł ten od dawna pojawia się różnych momentach miejskich kampanii wyborczych i politycznych sporach wśród radnych. Aktualnie Prezydent Dutkiewicz przekonuje, że taka inwestycja jest możliwa, choć bardzo kosztowna i czasochłonna. By tak się stało, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie niezbędnych analiz i dokumentacji związanych z budową metra. Zatem czy faktycznie jest możliwa?

Generalnie zasadność i sens zadanych przez Prezydenta Wrocławia pytań referendalnych budzi dużo dyskusji, zarówno wśród obywateli, jak i polityków. Czytaj:  Bogdan Zdrojewski skrytykował pytania referendalne, przygotowane przez Rafała Dutkiewicza

Najnowsze wieści o referendum we Wrocławiu przeczytasz na portalu: WIADOMOŚCI REFERENDUM LOKALNE