Referendum Polska 2015 – ile obwodów głosowania

Referendum Polska 2015 – ile obwodów głosowania? Tą liczbę poznamy już za dwa dni! Dlaczego to takie ważne? Od tego będzie zależał bezpośredni koszt przeprowadzenia głosowania w naszym kraju.

Według kalendarza wyborczego, 23 lipca 2015 zostanie ustalona dokładna liczba obwodów głosowania w referendum ogólnopolskim zgłoszonym przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego na 6 września 2015.

Referendum Polska 2015 – ile obwodów głosowania

O dokładnych dietach dla członków komisji obwodowych pisze Serwis Samorządowy PAP

Diety w wysokości od 140 do 260 zł za zasiadanie w komisji obwodowej podczas referendum ogólnokrajowego – zaproponowała Państwowa Komisja Wyborcza. PKW chce podwyżek dla przewodniczących komisji obwodowych i ich zastępców. Diety szeregowych członków komisji miałaby pozostać bez zmian.

Resort administracji przedstawił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom obwodowych komisji w referendum ogólnokrajowym. PKW opiniując dokument, zaproponowała zmianę części obowiązujących stawek, uzależniając od tego swoje poparcie dla projektu.

Zryczałtowana dieta członków komisji obwodowych za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem jego wyników, zgodnie z sugestią PKW, miałaby zostać uzależniona od pełnionej funkcji.

Dla przewodniczących komisji obwodowych, w przypadku głosowania w referendum przeprowadzonego w ciągu dwóch dni, byłaby to kwota 260 zł. Ich zastępcy otrzymaliby 230 zł, natomiast członkowie komisji obwodowych – 210 zł.

W przypadku jednodniowego głosowania dieta dla przewodniczących komisji obwodowych wynosiłaby 180 zł, dla ich zastępców – 160 zł, a dla członków komisji obwodowych – 140 zł.

Według obecnie obowiązujących przepisów członkom komisji obwodowych w przypadku dwudniowego głosowania w referendum przysługuje 210 zł, w przypadku jednodniowego głosowania – 140 zł.

Państwa Komisja Wyborcza zauważyła, że wysokość diet dla przewodniczących komisji, ich zastępców oraz członków komisji w każdych przeprowadzanych wyborach jest zróżnicowana. Jak zaznaczono, wynika to z odpowiednio większego zakresu obowiązków i odpowiedzialności przewodniczących komisji i ich zastępców.

Dlatego w opinii PKW należałoby zróżnicować wysokości diet również w związku z funkcją pełnioną w komisji w referendum ogólnokrajowym. Jak poinformowano, w przypadku uwzględnienia tej propozycji, projekt rozporządzenia należy uznać za opiniowany pozytywnie.

Jeżeli zainteresował Cię temat: Referendum Polska 2015 – ile obwodów głosowania, być może chcesz być na bieżąco z wszystkimi wiadomościami dotyczącymi REFERENDUM W POLSCE – KLIKNIJ TUTAJ

Wypowiedz się na temat: Referendum Polska 2015 – ile obwodów głosowania oraz na inne tematy referendalne – zobacz LISTA PYTAŃ REFERENDUM W POLSCE