Referendum ogólnopolskie 2015 – zaplanowane na 6 września 2015 referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Głosujący odpowiedzą w nim na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika.
Kliknij tutaj, jeżeli chcesz przeczytać więcej na temat: PYTANIA REFERENDALNE POLSKA 2015
Referendum ogólnopolskie 2015 – już 6 września 2015
Zapowiedziane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego po I turze wyborów prezydenckich (przegranej z Andrzejem Dudą). 13 maja skierował on projekt postanowienia o zarządzeniu referendum do Senatu, który zaakceptował je 21 maja. 17 czerwca Prezydent podpisał projekt postanowienia zatwierdzonego przez Senat, zaś 19 czerwca zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw. Koszt przeprowadzenia referendum jest szacowany na około 100 mln zł.
Kontrowersje wokół Referendum ogólnopolskie 2015
Referendum budzi wątpliwości związane m.in. z dopuszczalnością prawną i zasadnością jego przeprowadzenia. Prawo i Sprawiedliwość a także partia KORWiN postulują dopisanie dodatkowych pytań.
Zdaniem części konstytucjonalistów wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych i pytanie referendalne w tej sprawie jest sprzeczne z ustawą zasadniczą.
Pytanie dotyczące finansowania partii politycznych sformułowane jest w sposób nieprecyzyjny. W przypadku wiążącej odpowiedzi przeczącej wykonaniem woli Narodu mogłaby być nawet minimalna zmiana w sposobie finansowania, co nie miałoby szczególnego znaczenie dla państwa. Zdaniem dr. hab. Ryszarda Piotrowskiego uczynienie przedmiotem referendum „utrzymania dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” stanowi ingerencję w toczące się postępowanie ustawodawcze.
10 lipca 2015 Sejm przyjął nowelizację ordynacji podatkowej, zawierającą zasadę, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, rozstrzyga się na korzyść podatnika.